Zdravlje

SAVJETI: Napitci koji dižu pritisak... doslovno

Neka vam pritisak skače na vaše kolege, djecu, bolju/lošiju polovicu... no, većini puta do se događa zato što ste popili nešto krivo.

sutra.ba
Napitci koji dižu pritisak... doslovno
kafa_caj

Visok pritisak nije samo posljedica pogrešne prehrane, kako većina ljudi misli - jest ću zdravo, pa će mi pritisak biti OK... e neće, ne ako pijete krive stvari u krivim količinama.

Naime, krvni pritisak iznad 140/90 mmHg izlaže nas povećanom riziku od ozbiljnih zdravstvenih posljedica, poput srčanog ili moždanog udara. Čak i ispijanje nekih napitaka može povisiti krvni pritisak, no možda ne znate koja pića treba ograničiti.

Iznenađujuće je da trebamo biti oprezni s čajem. Iako nam nekoliko šoljica neće škoditi, Nacionalna i zdravstvena služba Velike Britanije upozorava da je "važno da čaj nije jedini ili glavni izvor tekućine koju pijemo u danu".

Što se tiče hladnih napitaka, odraslima se savjetuje da smanje konzumaciju energetskih i gaziranih pića. Naime, i čaj i kafa i energetska i gazirana pića povećavaju krvni pritisak jer sadrže kofein.

"Kofein može uzrokovati kratko, ali drastično povećanje krvnog pritiska, čak i ako s time inače nemate problema", upozorava dr. Francisco Lopez-Jimenez.

S druge strane, dva pića koja drže krvni pritisak pod kontrolom su sok od paradajza i narandže. U kontroli krvnog pritiska pomažu i banane, losos, jogurt, krompir i paradajz. 

Osim prehrane, na kontrolu krvnog pritiska utiče i redovna tjelovježba. Aktivnosti koje se smatraju dobrima za krvni pritisak su biciklizam, brzo hodanje, plivanje, ples, vrtlarstvo, tenis i trčanje. Svim odraslim osobama savjetuje se 150 minuta tjelovježbe sedmično.