Prema portalu Health, postoji nekoliko skupina ljudi koje bi trebale posebno pripaziti na količinu kofeina.
Djeca i adolescenti - djeca i adolescenti također trebaju ograničiti redovitu konzumaciju kofeina jer može negativno utjecati na rast i razvoj.
Određeni lijekovi - kofein može stupiti u interakciju s određenim stimulansima, antibioticima, lijekovima za astmu i lijekovima za srce. Osobama koje redovito uzimaju lijekove stručnjaci savjetuju da se posavjetuju sa ljekarom o količini kofeina koju dnevno smiju unositi bez negativnih nuspojava. Zbog mogućih nuspojava kofeina, osobe s medicinskim stanjima čiji su simptomi slični onima uzrokovanim pretjeranim unosom kofeina također bi trebale ograničiti unos kako bi spriječile pogoršanje simptoma. Ti zdravstveni problemi uključuju migrene i hronične glavobolje, poremećaje spavanja, tešku tjeskobu i probleme sa srcem.
Osobe s gastroezofagealnom refluksnom bolešću (GERB) - takozvana refluksna bolest ili gastroezofagealna refluksna bolest nastaje vraćanjem želučane kiseline u jednjak. Budući da kofein povećava lučenje kiseline u želucu, osobama koje pate od refluksa ispijanje kafe može dodatno pogoršati simptome. Osim kafe, na povećanje kiseline mogu utjecati i stres, nikotin, alkohol te pržena i jako začinjena hrana.
Trudnice - u trudnoći je sigurno unositi do 200 mg kofeina dnevno, piše portal Health. Neka su istraživanja pokazala da se u slučaju unosa većeg od 400 mg dnevno povećava rizik od pobačaja. Pijenje kafe u ograničenim količinama savjetuje se i dojiljama jer se mala količina kofeina unesena tijekom dojenja može prenijeti na bebu.
Djeca i adolescenti - djeca i adolescenti također trebaju ograničiti redovitu konzumaciju kofeina jer može negativno utjecati na rast i razvoj.
Sve u svemu, ostali mogu... umjereno, naravno ;)